X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe)
X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe)Mobil Uygulama Nedir?

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte küçüle küçüle elimizde ya da cebimizde taşınabilen bir hal alan bu akıllı cihazlarda kullandığımız kodlanmış ve özel olarak tasarlanmış yazılımlara mobil uygulama diyebiliriz. Mobil uygulamaları kullandığınız akıllı cihazların mobil işletim sistemlerine göre de edinmek mümkün.

Mobil uygulamalar, sağladıkları hizmetlerin kalite ve içeriğine göre uygulama kullanıcısının isteğine göre ücretli ya da ücretsiz olarak sunulabilmesi mümkün. Mobil uygulamaları ücretsiz bir şekilde edindiğiniz zaman istediğiniz şekilde hiçbir ücrete tabi tutulmadan indirebilir ya da istediğiniz şekilde mobil cihazınızdan silebilirsiniz. Bazı mobil uygulamaları ücretsiz olarak indirdikten sonra içindeki bölümleri ya da özellikleri kullanabilmeniz için ücret talep edilebilir. Ücretli mobil uygulamalarda da durum daha farklıdır; ücretli uygulamayı sanal mağazadan kredi kartı ile satın aldıktan sonra istediğiniz süre kadar kullanmakta özgür olursunuz fakat uygulamayı mobil cihazınızdan kaldırdıktan sonra tekrar yüklemek için aynı ücreti tekrar ödemek durumunda kalabilirsiniz. Whatsapp, Messenger gibi internet üzerinden ücret ödemeden konuşma ve mesajlaşma imkânı sunan mobil uygulamalar yıllık ve aylık gibi çeşitlerde dönemlik bir ücrete tabi tutabilirler.

Sanal mağazalarda var olan mobil uygulamalar, kullanıcının aradıkları şeyleri kolayca bulabilmesi amacıyla uygulamaları kategorilere ayırmışlardır. Mobil uygulama kategorileri eğitim, eğlence, finans, hava durumu gibi daha pek çok başlık sanal mağazalardaki mobil uygulama kategorilerine örnek gösterilebilir.  Bu tarz kategorilerden isteğinize göre bu başlıklar altından dilediğiniz mobil uygulamayı kolaylıkla bulabilirsiniz. Ek olarak bu en çok tercih edilip indirilen mobil uygulama, ücretsiz olarak en çok indirilen mobil uygulama ya da ücretli olarak en çok indirilen mobil uygulama şeklinde kategorilere ayrılmıştır.